Umělecká dráha Daniela Hůlky


Daniel Hůlka dostal spoustu ocenění

Daniel Hůlka - Zlatý český slavík 1998
  • Stříbrný český slavík 1997, 1999, 2000, 2001
  • Zlatý český slavík 1998
  • Druhé místo v anketě TÝTÝ 1997, 1998, 1999, 2000
  • Akademie populární hudby - třetí místo jako zpěvák roku 1998 a 1999, první v roce 1997
  • "Zlatý Otto": 1997 zlatý, 1998 stříbrný, 1999 bronzový
     
  • Podrobnější výčet


Školní léta

Když byl Daniel ještě hodně malý, sebevědomě prohlásil, že bude živit buď malováním, sportem nebo muzikou.

Dan u klavíru, mpeg 130 kB

Danův tatínek, který velmi dobře hrál na klavír a byl až do svého zranění aktivním sportovcem, měl pro Danovy ambice velké pochopení. Přihlásil jej do LŠU na kreslení, ale brzy se ukázalo, že z Dana malíř asi nebude.
Jako dítě se Daniel učil hrát na na flétnu a klarinet. Moc ho to nebavilo, nechtělo se mu cvičit a co neuměl zahrát, to odzpíval. Tehdy mu profesor na LŠU říkával: "Dane, to je skvělé, ale ty bys neměl hrát na klarinet, ale zpívat". Asi dvanáct let se Dan také učil hrát na klavír.
 
Daniel sportoval od malička. Před nástupem na střední školu váhal mezi konzervatoří, kde chtěl studovat klavír, a sportovním gymnáziem. Nakonec se sice stal studentem průmyslovky, ale po roce přešel na sportovní gymnázium. Věnoval se volejbalu, který dělal i vrcholově. Chtěl studovat Institut tělesné výchovy, snil o  dráze špičkového sportovce, po jejímž ukončení by pracoval jako trenér. Kolem osmnácti let jej začaly trápit zdravotní problémy a vrcholové sportování definitivně ukončily natržené kolenní vazy. Přesto všestranným sportovcem zůstal dodnes.
 
Začal hrát na kytaru a zpívat. Založili si s kamarádem kapelu a hráli své vlastní skladby po pražských klubech. Na kytaru hraje rád a velmi dobře dodnes.
Protože se Daniel chtěl hudbě věnovat profesionálně, nastoupil po ukončení gymnázia na pražskou konzervatoř. Jeho učitelem byl pan profesor Zdeněk Jankovský. Dan dodnes nevynechá příležitost poděkovat tomuto skvělému pedagogovi za to, že jej nejen dokonale naučil technice zpěvu, ale také mu dal nahlédnout do operního světa. Konzervatoř zakončil v roce 1993 samostatným absolventským koncertem v pražském Rudolfinu.
 Profesionální umělecká dráha

Daniel má díky vrozeným dispozicím, talentu a píli při studiu zpěvu nádherný školený hlas. Jak sám řekl při rozhovoru s novináři, má hlasový rozsah dvě a tři ctvrtě oktávy, konkrétně od E dole do B nahoru, (v podstatě od basu po tenor) - a jak to bylo populárně podáno v jednom televizním pořadu : zpívá hlavně baryton, ale má i výšky (měří 196 cm) i spodky (ale ty nám nechtěl ukázat :-) ).
Dan říká, že je člověk kontrastů, takže jej lákají psychologicky komplikovanější role.
 
První angažmá Dan získal již v době studií. Hostoval v divadle J. K. Tyla v Plzni, F. X. Šaldy v Liberci - Escamillio (Carmen, G. Bizet), měl nabídku do Národního divadla. Po konfliktu s vedením plzeňského divadla nastoupil v divadle v Teplicích, kde si mohl vyzkoušet nejrůznější pěvecké i herecké role.
Pak mu bylo nabídnuto angažmá v opeře v Ústí nad Labem. Za první sezónu odehrál dvanáct premiér. Zpíval role Figara (Figarova svatba, W. A. Mozart), Silvio (Komedianti, R. Leoncavallo), Dona Giovanniho (Don Giovanni, W. A. Mozart). Také si vyzkoušel titulní postavu v baletu Don Tichot (prý to byla podívaná pro bohy :-)  ). S ústeckým městským divadlem se také ocitl na scéně Národního divadla.
 

Dracula V roce 1995 se operní sólista Daniel Hůlka přemluven kolegou dostavil na konkurz na titulní roli v muzikálu Dracula.
Byl vybrán a Draculu ztvárnil pěvecky i herecky nepopsatelně, nepřekonatelně, úžasně.
"Ať zazní písně místo hran" - stále slyším pěvecký výkon, kde Dan jen hlasem dokázal vyjádřit pocit člověka, který se navenek směje a uvnitř pláče.
Tím začala Danova hvězdná kariéra.
Tisíce posluchačů a diváků bylo fascinováno jeho nádherným hlasem a okouzleno i jeho hereckým uměním.

 
Nasledující roky byly především ve znamení Draculy.
V roce 1997 Dan vydal své první sólové album - Daniel Hůlka.
Danielův krásný hlas můžete slyšet na mnoha dalších deskách.
 

Od počátku roku 1998 se připravovalo a od konce dubna konalo MISE - Pán Démonů Danovo koncertní megashow MISE po celé české republice. Poté bylo přepracováno do divadelní formy a hrálo se v pražském divadle Pyramida. Dan v něm zpíval a hrál bez alternace hlavní roli - Pána Démonů. K představení byla vydána dvě CD (Vzpoura a MISE).

Při tomto vytížení Dan ještě dozpíval Draculu, jehož pražská derniéra byla v červnu a od září zpíval Draculu v Bratislavě.
King Brambas
Kromě toho v létě 1998 si také zahrál ve filmové pohádce Z pekla štěstí, kde musel divadelní profesi změnit na filmovou.
V této krásné pohádce Dan nezpívá - hraje zlobivého krále Brambase. Ale nazpíval pár otextovaných písní na CD se soundtrackem z tohoto filmu.
Navíc zpíval na svých "normálních" koncertech, které patří mezi nezapomenutelné zážitky.
 
 
V roce 1998 se Daniel Hůlka stal  Zlatým českým slavíkem.

Rok 1999 chtěl Dan věnovat odpočinku a tvorbě nové sólové desky. Kniha Pět Ďáblů

Kromě práce na desce Dan zpíval Draculu v Bratislavě a potom i v Prešově, účinkoval v různých televizních a rozhlasových pořadech, účastnil se spousty benefičních koncertů a jako celebrita byl zván na různé společenské akce.
Nová deska Živé obrazy vyšla v říjnu 1999. Daniel se na ní podílel i autorsky.
Napsal s Tomášem Belkem knihu Pět ďáblů.
V říjnu se vydal na koncertní turné, které završil Vánočním galakoncertem v Pražské Lucerně.
Byl členem české státní a kulturní reprezentace, která v čele s naším prezidentem navštívila v prosinci Vatikán. 
...takže si asi moc neodpočinul.

V roce 2000 se Daniel Hůlka účastnil spousty benefičních koncertů (je mimo jiné také patronem a sponzorem Linky bezpečí).
Don Giovanni Viděli jsme jej často v televizi a slyšeli v rozhlasových pořadech. Vystupoval jako host na koncertech, v červnu zavítal na Slovensko s vlastním koncertem.
V létě měl natáčení druhého dílu pohádky Z pekla štěstí.
Koncem srpna zpíval Dona Giovanniho v opeře W. A. Mozarta ve Stavovském divadle.
V říjnu 2000 vydal Daniel nové album. Jmenuje se Rozhovor. S novým civilnějším a komornějším repertoárem koncem roku trochu zesvětlil svůj černý šatník a uskutečnil několik předvánočních koncertů, na kterých se představil i jako vynikající hráč na kytaru.
V polovině prosince začala představení muzikálu Monte Cristo, v němž Dan hrál a zpíval hlavní roli.Celý rok 2001 znamenal pro Dana hlavně účinkování v muzikálu Monte Cristo.
Monte Cristo V průběhu roku měl několik nezapomenutelných recitálů a koncertů - v Branickém divadle, v kostele sv. Anny, jarní turné na Slovensku, Velehrad, prosincový koncert v Košickém dómě.
Zpíval na mnoha benefičních koncertech a společenských akcích.
V červenci měl Dan na programu opět několik účinkování v opeře Don Giovanni ve Stavovském divadle.
Současně s tím vším Dan s přáteli připravili a v létě a absolvovali dost náročnou sedmitýdenní výpravu do Himalájí.
V prosinci zpíval Dan se Souborem státní opery Praha v několika představeních Rybovy České mše vánoční (jedno slavnostní ve Španělském sále Pražského Hradu) a připravil nám ještě pár vánočních koncertů.
V roce 2001 Daniel změnil vydavatelskou firmu. Odešel od Monitor EMI a podepsal smlouvu s vydavatelstvím SONY MUSIC Bonton.V roce 2002 Dan průběžně účinkoval v hlavní roli muzikálu Monte Cristo.

Zpíval na koncertech pro nadaci Kapka naděje a účastnil se mnoha benefičních akcích pro děti.
V únoru účinkoval ve Státní opeře ve světové premiéře Božské komedie, moderního díla Martina Kumžáka.
Krumlov 11. května Dan vystoupil v rámci Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha.
V červenci Dan účinkoval opět jako Don Giovanni ve Stavovském divadle.
10. srpna se v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2002 uskutečnil koncert - pěvecké vystoupení Daniela Hůlky.
Podzim znamenal nespočet benefičních koncertů na pomoc lidem postiženým povodněmi a konec roku komorní vánoční koncerty zejména mimo Prahu a adventní koncerty v Národním divadle.
Muzikál Monte Cristo měl v prosinci derniéru.Dracula Začátkem roku 2003 byly zahájeny zkoušky obnoveného muzikálu Dracula, který měl premiéru 27. března.
V dubnu Dan zpíval na koncertech v rámci turné Duhová energie - Koncert hvězd 2003.
V polovině dubna Dan odcestoval na měsíční dovolenou do Střední Ameriky.
Během dovolené plné dobrodružných zážitků Dan také změnil image - odložil vousy i vlasy.
V červnu pro něj začaly intenzivní zkoušky muzikálu Bídníci (inspektor Javert).
Dan - Javert V červenci Dan opět zpíval Dona Giovanniho ve Stavovském divadle v novém režijním nastudování.
Celé prázdniny pokračovaly zkoušky muzikálu Bídníci, který měl premiéru 16. září 2003. Dan hraje Javerta.
Dan účinkuje i v dalším muzikálu. Je to Excalibur, jehož premiéra se konala 3. listopadu v divadle TaFantastika.
Mordred, Excalibur  
1. prosince Dan zahájil vánoční akcí s koncertem v kostele sv. Šimona a Judy pro děti z dětských domovů malé předvánoční koncertní turné, které pokračovalo koncertem v Braníku, následoval Havířov, Teplice, Plzeň, Pardubice, Přerov a Smiřice.
 
Koncem prosince pak odlétl na téměř dvouměsíční dovolenou do Thajska.Po návratu z dovolené v únoru 2004 se Dan rozhodl pro slámově žluté vlasy a okamžitě naskočil na kolotoč představení v muzikálech a vystoupení na různých veřejných, neveřejných i benefičních akcích.
Dan opět vystupoval v muzikálech coby Javert v muzikálu Bídníci (21. listopadu bylo poslední letošní představení Bídníků, pak až v únoru 2005) a jako Mordred v muzikálu Excalibur.
Spolu s dalšími našimi špičkovými umělci Dan absolvoval v květnu turné Koncert hvězd 2004, které vyvrcholilo 19. května v Praze na Žofíně.
DanGio2004  
V květnu vyšlo u Sony Music Danovo nové CD, jehož přípravě se věnoval dva roky. Album se jmenuje Dílem já, hudbu složil Michal Pavlíček. Čtyři skladby napsala Michaela Poláková. Všechny texty napsal Jan Sahara Hedl. Deska je něco úplně jiného než to, co Dan do nynějška dělal.
 
Od července do začátku srpna Dan opět zpíval Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.
28. a 29. srpna Dan vystoupil na rockovém festivalu v Ilinois v USA - Rockfest 2004.
V anketě Český Slavík 2004se Dan umístil na 11. místě.
Dan i letos zpíval na adventních koncertech v Národním divadle v Rybově mši, a to 28. listopadu a 12. prosince.
Na podzim začal Dan přípravu na hlavní dvojroli muže dvou tváří V americkém muzikálu Jekyll & Hyde, který v březnu roku 2005 uvede Hudební divadlo Karlín.

Posledni aktuality     
 
Foto: Petr Škvrně, David Kraus, Týdeník Televize, František Ortmann
Zpět na úvodní stránku      Začátek      English