Don Giovanni, ossia Il dissoluto punito - Dramma giocoso in de due atti
Don Giovanni neboli potrestný prostopášník - veselé drama ve dvou dějstvích

Don Giovanni 2000 - 2004

Don giovanniV letošním roce 2004 připravilo Stavovské divadlo opět letní představení Mozartovy opery Don Giovanni. Nastudování je stejné jako v předchozím roce, kdy si operní režijní debut odbyl Richard Hes, takže přibyly taneční postavy.  

Asistentkou režie je choreografka Miroslava Pacoláková. Hudebního nastudování se zhostila Olga Machoňová-Pavlů, která je rovněž prvním dirigentem. Kostýmy navrhla Zuzana Krejzková. Scénografie pochází od společnosti B. BRECHT, Niederland. Plejáda účinkujících souboru Opery Mozart je obdobná jako v předchozích ročnících.
 
Daniel Hůlka účinkoval 14. (premiéra), 16., 20., 22., 25., 27. a 29. července a 1. a 3. srpna.

Don Giovanni a Praha

Jméno Wolfganga Amadea Mozarta (1756-1791) je s Prahou velmi úzce spjato. Tento hudební génius zde trávil mnoho času a rád se do této metropole vracel. Jeho opery slavily v Čechách veliký úspěch. Don GiovanniPo triumfiálním úspěchu opery Figarova svatba si impresário Nosticova divadla Pasqual Bondini objednal novou operu za tehdy obvyklých sto dukátů. Netušil, že vznikne jedno z největších děl světové operní literatury: Il dissoluto punito ossia Il Don Giovanni (Potrestaný prostopášník neboli Don Giovanni). Premiéra se uskutečnila 29. října 1787 a byla provázena obrovským úspěchem. W. A. Mozart sám řídil světovou premiéru v Nosticově (dnes Stavovském) divadle a také další tři představení.
Opera obsahuje mnoho překrásných árií, z nichž nejznámější je "Madamina il catalogo é questo".
K historii díla se traduje několik legend, z nichž nejznámější je o předehře, která byla napsána noc před premiérou a hrána večer přímo z listu.
Libreto napsal Lorenzo da Ponte. Pár rad k libretu prý přidal i stařičký Giacomo Casanova, který při té příležitosti přijel do Prahy ze svého ústraní na zámku v Duchcově na severu Čech.Don Giovanni a Dan Hůlka

Opera se od roku 1998 v letní stagioně hraje ve Stavovském divadle. Autorem projektu a scény je Daniel Dvořák. Producentem je Ing. Jiří Herold. Režie předchozích nastudování se ujal Jiří Nekvasil. Dirigoval Rudolf Krečmer. Kostýmy navrhla Simona Rybáková. Choreografie byla dílem Dany Gregorové.

Ve třech exklusivních představeních 24-26. srpna 2000 se na scéně Stavovského divadla objevil náhle v titulní roli Daniel Hůlka, operní, i když v současné době spíš muzikálový zpěvák.
Pro Dana tato role nebyla nová. Měl ji nastudovánu a v repertoáru již v předchozím angažmá. Říkal, že nastudování takové role trvá tři roky. Don Giovanni a Zerlina,foto ©Martin J. Polák,2001
 
V roce 2001 byla tato opera oper uváděna opět. Dan v ní zpíval Dona Gio 13. (premiéra)., 15., 17., 19. a 22. července. Spolu s ním vystoupily další dvě muzikálové hvězdy: Tomáš Bartůněk (Leporello) a Marián Vojtko (Don Ottavio) a evropský debut si odbyla americká pěvkyně Priti Gandhi (Donna Elvíra).
 
Roku 2002, opět Stavovské divadlo pokračovalo v této tradici, k potěšení všech, kdož mají rádi Mozarta, a navíc ještě k potěšení těch, kterým učaroval kouzelný hlas Dana Hůlky. Dan zpíval 12. července (premiéra) a po té obden až do 24. téhož měsice.
 
V létě 2003 jsme se těšili Don Giovanni a Leporello,foto ©Karel Šanda,2003novému nastudování v režii Richarda Hese takže přibyly taneční postavy (ale bez komické figurky, která ruší prožívání předehry, bychom se rádi obešli).
Asistentkou režie je choreografka Miroslava Pacoláková. Hudebního nastudování se zhostila Olga Machoňová-Pavlů, která je rovněž prvním dirigentem. Kostýmy navrhla Zuzana Krejzková. Nová scénografie pochází od společnosti B. BRECHT, Niederland.
Plejáda účinkujících souboru Opery Mozart zůstala obdobná jako v předchozích ročnících.
 
V letošním létě 2004 je opera uváděna ve stejném nastudování jako v roce předchozím.

 
Odkazy
 


 
Foto: ©Jana Moravcová, ©Tomáš Pánek, ©Martin J. Polák, ©Karel Šanda.


Zpět na úvodní stránku