Pohádka Z pekla štěstí

Křest dvoutisící klapky.


V létě 1998 natočil režisér Zdeněk Troška pohádku "Z pekla štěstí".
Předlohou ke scénáři byla pohádka Jana Drdy "Český Honza". (Drdova pohádka - pokud jste snad zapomněli - je o chudém Honzovi, co měl rád chudou hodnou Markýtku a šel pro ni do světa, zabil draka a vyhrál i nad ostatními pohádkovými zloduchy a stal se králem.
Honzu představuje Miroslav Šimůnek, Markýtku Michaela Kuklová, Kujbabu Lukáš Vaculík, sedláka Radoslav Brzobohatý, princeznu Eufrozínu Sabina Laurinová, zlou sestru Doru Dana Morávková...
Daniel Hůlka hraje v tomto filmu zlého krále Brambase.
Autorem hudby prvního dílu je Karel Svoboda. Bylo vydáno příjemné CD se soundtrackem.
K pohádce byla vydána velice vtipně a kvalitně udělaná knížka s krásnými obrázky.  
Zlý Brambas na koni při natáčení Pro velký úspěch u diváků bylo v roce 2000 natočeno pokračování. Samozřejmě, že Daniel Hůlka v něm cbybět nebude.
Ale jak to bylo dál?
Mladým královským rodičům se narodí synáček. Loupeživý král Brambas napadne sousední říši, Eufrozínu odnesou čerti do pekla, ale ona Luciferovi uteče - ke králi Brambasovi. Závistivá teta Dora přemístí královské miminko do pekla...
 
První díl pohádky jsem viděla (několikrát), je moc moc pěkná.
Viděla jsem už i díl druhý. Určitě stojí za zhlédnutí, nabyla jsem dojmu, že je ještě lepší než první. Je barvitější, děti se mohly chvílemi uchechtat (já se bránila smíchu ještě cestou domů). Zkrátka balzám na duši i pro osoby utýrané celodenním a každodenním pracovním procesem, a krásný, ač chvilkový návrat do dětství - Hrnečku vař!, Sedmimílové boty, Čert a Káča, Zlatá rybka,... škoda, že tyhle pohádkové rekvizity jsou k mání jen na chvíli a jen v pohádkách. 
Dan hrál mnohem spontánněji než předchozím dílu. Byl skvělý.
V dubnu 2001 bylo vydáno CD k druhému dílu s hudbou Petra Maláska (pro mne bohužel postrádá dramatičnost hudby Karla Svobody z prvního dílu).
Pohádka měla a má úspěch i v zahraničí.

 
O pohádce i jejím natáčení podrobně psalo mnoho časopisů. Zde jsou některé z nich, které týkají prvního dílu:
 Právo 17. 10. 1998 Troška točí s Hůlkou
 Bravo 1. 10. 1998 Královská výsost - Daniel Hůlka
 Poplife 1998/18 Hole, vidle a Hůlka v Telči

Psalo se hodně i o přípravách druhého dílu. Dost mi vadilo, že média pominula, že strašně zlý, loupeživý a současně legrační král Brambas byl (zřejmě z komerčních důvodů producenta)  v tisku dokonale ignororován. Ale svými příznivci ignororován nebyl. Prožívali jsme s Danielem alespoň virtuálně natáčení v exteriérech po západních Čechách - v těch příšerných loňských letních vedrech, kdy by byl Daniel asi jako každý nejraději na dovolené někde u vody.

Don Gio se mění v krále Brambase
 
 
 
Don Giovanni se mění v krále Brambase.

A věděli jsme, že současně s touto ne sice hlavní pohádkovou rolí Daniel trénuje velmi náročnou titulní roli v opeře oper - Don Goivanni. Dona Gio dokonale a úžasně předvedl koncem srpna - k potěšení všech. Všech, kteří mají rádi W. A. Mozarta a rádi poslouchají krásný hlas Daniela Hůlky. Současně s tím Dan dokončoval svou novou desku. A byla otázka dnů, kdy začnou natrvdo zkoušky muzikálu Monte Cristo. Myslím, že Daniel to zvládl vše. Profesionálně a obdivuhodně.


 
Zpět na úvodní stránku
© Webmaster. Foto: Právo a Chebský deník.